HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Kentin Şifreleri Sona Erdi

    15.10.2012

  Kentin Şifreleri 8.Hafta "Kent Yönetimi Ve Siyaset" 22 Aralık 2012 tarihinde sona erdi...

  Categorie  Kategori : TAM
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 5005

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  BİRLEŞMİŞ KENTLER OKULU

  İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ BİRLEŞMİŞ KENTLER OKULU KENTE DAİR HERŞEYİ KONUŞTU VE KENTİN ŞİFRELERİNİ ÇÖZDÜ.
   
  İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Birleşmiş Kentler Okulu “Kentin Şifreleri” projesi İstanbul’un önemli mekânlarında akademisyen, sanatçı, siyasetçi ve gazetecilerden oluşan eğitim kadrosuyla sekiz haftalık birebir eğitim vererek bir ilki başardı. Kenti yaşayarak öğreten farklı sertifika programı “Kentin Şifreleri” yalnız öğrencilerin değil konuşmacıların da takdirini aldı. 8. hafta devamı için tıklayın...

  İAÜ TAM "BİRLEŞMİŞ KENTLER OKULU" KENTİN ŞİFRELERİNİ ÇÖZMEYE TOPKAPI SARAYI’NDAN BAŞLADI.

  İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi tarafından organize edilen “Birleşmiş Kentler Okulu” bu hafta ilk gezisini ve dersini düzenledi. Kentin şifrelerinin izinden her hafta başka bir mekânda konuklarını ağırlayan bu programın ilk haftasında konu “Kent ve Tarih” idi. Bu konu çerçevesinde programın ilk durağı olan dünyanın en önemli saraylarından ve tarihi eserlerinden Topkapı Sarayı ziyaret edildi.

  Sekiz hafta sürecek “Birleşmiş Kentler Okulu”nun programlarına rahat katılım gösterebilmek ve bir yıl boyunca tüm tarihi mekânları ücretsiz ziyaret edebilmek için katılımcılara Türkiye Araştırmaları Merkezi tarafından “Müze Kart”lar hediye edildi. İstanbul Aydın Üniversitesi’nin hediyesi olan bu kartlarla Topkapı Sarayı sanat tarihçisi aynı zamanda profesyonel rehber olan İbrahim Bıyık’ın anlatımıyla gezildi. Bir dönem dünyanın en önemli gücü Osmanlı Hanedanı’nın ne büyük bir enginlikle ama aynı zamanda büyük bir tevazuuyla yaşadığının bilgisi verildi: Kutsal emanetler, Hırka-i Şerif, Kaşıkçı Elması, Revan Köşkü, Adalet Kulesi, Divan-u Hümayun, Harem anlatılan bölümler arasında yer aldı.

  Öğleden sonra Ayasofya Müzesi’nde devam eden gezi, müze tarafından tahsis edilen taş mektepte, başka bir adıyla “Sibyan Mektebi’nde “Kent ve Tarih “ konulu panelin gerçekleştirilmesiyle devam etti. Ayasofya Müzesi’nin avlusunda Sultan I. Mahmud tarafından 1740 yılında yaptırılan Ayasofya Sibyan Mektebini konuşmacılar tarafından değerlendirildi. Günümüzde bu mekân Ayasofya Müzesi’nin Kütüphanesi olarak işlev görmeye devam ediyor. Bu tarihi mekânda gerçekleşen paneli İAÜTAM Başkanı Zeynep Banu Dalaman yönetti. İlk konuşmacı Osmanlı Tarihçisi Sn. Yavuz Bahadıroğlu “Osmanlı’da Kent Yaşamı” ile ilgili konuşma yaptı. Kentleri inşa etmenin büyük bir sorumluluk olduğunu vurgulayan Bahadıroğlu, Osmanlı’nın bu konuda bir kültür oluşturduğunu ancak günümüzde bu kültürün korunmadığının altını çizdi. Osmanlı’da fethedilen şehirlerin yağmalanmak yerine korunduğunu söyleyen Bahadıroğlu, konuyu Fatih Sultan Mehmet’in önemli bir sözüyle tamamladı: “ Fethettiğiniz şehirleri koruyun, onlar sizin ganimetiniz değildir.” Bugünkü TOKİ mantığını eleştiren Bahadıroğlu, estetik kaygılarımız olması gerektiğini Osmanlı’da bu kaygının olduğunu ancak günümüzde bu kültürün yok olduğunu söyledi.
   

  İkinci konuşmacı Yakınçağ Tarihçisi Prof. Dr. Vahdettin Ergin konuşmasında “19. Yüzyılda Ulaşım ve Kent Yaşamı”na etkilerini anlattı.  Osmanlı’da deniz ulaşımın çok gelişmiş olduğunu vurgulayan Ergin, kara ulaşımında insanlar yürüdüğünü,  ata binmenin sadece üst düzey paşalar ve hanedanın yapabildiğini anlattı. Osmanlı kültüründe II. Mahmut’a kadar arabaya binmek erkekler için hafiflik sayıldığını, ancak padişah ilk kez arabaya bindikten sonra arabaya binme âdetinin yayıldığını vurguladı. Dünyanın ikinci metrosu sayılan Tünel’in yapımına değinen Prof. Dr Ergin, Tünel’in 1975 yılında hayatımıza girmesiyle kent yaşamına olan etkilerinden bahsetti.

  Üçüncü konuk Sanat Tarihçisi Talha Uğurluel ise  “Kent ve Tarih” konusuna başka bir perspektiften ele aldı. Mısır kültürünün nasıl zamanla değiştiğini ve Kahire’nin kuruluşundan günümüze geçirdiği evreleri anlattı.

  Eski Mısır’dan, Hz. Ömer’e, Memlûklar’dan Emevilere, Fatimilerden Osmanlıya kadar şehrin nasıl eklenerek bugünlere geldiğini, kendi fotoğraflarından oluşan bir slayt gösterisi eşliğinde sundu.
   
   
   
  Birleşmiş Kentler okulu 5. haftada ünlü isimleri bir araya getirdi devamı için tıklayın...

  İAÜ TAM Başkanı Zeynep Banu Dalaman’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen “Kentin Şifreleri” programı 6. haftasında “Kent Demokrasi ve İnsan” konusu ile öğrencilere önceki haftalardan alışık oldukları tarihi havanın ardından duygu dolu anlar yaşattı. 6. hafta için tıklayın....

  İstanbul Aydın Üniversitesi Birleşmiş Kentler Okulu Yedinci Haftasında, Beyoğlu Gençlik Merkezinde Yönetmen, Senarist Ali Özgentürk, Yılların Sevilen Oyuncusu Zeki Alasya’nın Ardından Beyoğlu Kültür Kenti Vakfında; Trt İstanbul Televizyonu Belgesel Yapımcısı, Yönetmeni Nedret Çatay Ve Sabah Gazetesinin Dobra Sinema Yazarı Atilla Dorsay’ın Katılımlarıyla Gerçekleşti. 7. Hafta programı için tıklayın...
   
  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  TAM

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19636481
  43
     

    Son Ziyaret :  21.09.2020 21:49